Blog: Info z prevence

Jak na digitální demenci?

Ano, digitální demence je to, co nepochybně plíživě přichází do našich životů. Počítače,  smartphony, herní konzoly i televize nám mění životy. Pozitivně i negativně. Studie ukazují, že čím dál větší počet dětí, školou povinných, dokáže trávit s médii až 7,5 hodiny denně. Stále více na úkor spánku.

MADIO - Jak na digitální demenci; Foto: ilustrativní fotografie

 

Co je digitální demence?

Mozek se používáním stále mění, učí se a přizpůsobuje se novým podmínkám. Jako dnes považujeme mnohé civilizační choroby za výsledek „moderního životního stylu“, tak můžeme sledovat účinky digitálních médií na kognitivní výkony, jako jsou pozornost, rozvoj řeči nebo inteligence. Nebo si pamatujeme alespoň telefonní čísla nejbližších členů rodiny? Zapamatujeme si 10 položek nákupu bez záznamu v elektronickém diáři? Či termín nebo místo schůzky? Trefíme na místo bez navigačního systému? Googlujeme jména herců v dobrém filmu, název dobrého filmu, googlujeme fotky, dopisy, maily, knihy, hudbu. Demence je víc než zapomnětlivost. Dnes nejsou mladiství jen zapomnětliví,  snižuje se duševní výkonnost, schopnost myšlení, kritiky, orientace v záplavě informací. Mozek přestává být používán, stačí nám smartphone a google. Nová média dnes patří ke každodennímu životu. A ano, děti by si na ně měly zvykat. Nová média však mají potenciál vyvolávat závislost stejně jako alkohol, nikotin a jiné drogy. Stejně jako tyto závislosti se závislosti na počítačích a internetu začaly houfně objevovat. A mají stejné devastační účinky.

Vezměme ji na vědomí

Nenabádáme tady, abychom okamžitě zahodili telefony, vytrhli šňůru od všech přístrojů a hurá zpátky na stromy. Můžeme však tento vývoj zastavit, udělat něco pro sebe i pro ostatní. Mozek funguje podobně jako sval. Aby byl v určitých oblastech výkonný, je nutné jej v určitých oblastech trénovat. Co není trénováno, zakrňuje.

Netrénujme CTRL C ani CTRL V

Možná vám přijde přímo zločinné, když nepůjdeme běžným trendem současného stěžování. „Ve škole nám chybí technika.“ Škola nemá vybavení.“ Ano, je to pravda. Ale škola není jen o technice, o vybavení. Paradoxně může být velmi dobrým konkurentem v činnostech duševních. Naše duševní výkonnost závisí na tom, jaké množství duševních výkonů provádíme. Škola může nabídnout dětem oblast, v nichž nefunguje CTRL C ani CTRL V. Jsou to hodiny, kdy se děti budou zabývat sebou samým, ostatními, budou pracovat na sociálních vztazích, pojmenovávat je, orientovat se ve svých emocích, reflektovat je. Není jednoduché umět v takových hodinách být. Jsou stále nazvány třídnické hodiny, ale už dávno nejsou o tom, že se zkontrolují žákovské knížky, omluvenky, podpisy rodičů. Třídnická hodina klade nároky na učitele - profesionála. Není to jen samostatná hodina v rozvrhu. Může to být 10 min. v úvodu jiné hodiny, kdy s dětmi učitel obyčejně promluví, bude s nimi sdílet prožitky, emoce, běžný život kolem, krátce vyřeší jakoukoliv jejich starost a připraví si lepší klima pro výuku.

Připravená třídnická hodina pro vás

Mám zájem získávat novinky z MADIO z.s. a jako první novinku chci třídnickou hodinu.

 

Nepleťme si soukromí s anonymitou

Tyto dvě věci si dnes běžně lidé pletou. Jen v počítačovém světě dokážeme nalézt nepřeberné množství nicků, krycích adres, falešných identit. Je zde vybudován svět, kde nikdo za nic není zodpovědný. Tento svět láká lidi se zločinnými úmysly a škody způsobené internetovou kriminalitou jsou devastující. Také je to svět, kde se nejvíce lže. V komunikaci face to face už nám to tak nejde. Čím více budeme děti této komunikaci vystavovat, tím více budeme v dětech budovat povědomí o tom, co se říkat smí a co by se říkat nemělo. Musíme to jen vyzkoušet, třeba takto.

Připravená třídnická hodina pro vás

Mám zájem získávat novinky z MADIO z.s. a jako první novinku chci třídnickou hodinu.

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Zaujal Vás článek? Za sdílení děkujeme :)

Stavte se k nám na kávu

Zajímá vás možnost členství? Připravíme výbornou kávu, určitě vám bude chutnat. Chvíle bez starostí a v klidu se v každodenním pracovním shonu bude jistě hodit. Pobavíme se například o možnostech, jak o takové chvíle nepřicházet a zároveň neztrácet vliv na výsledky ve firmě. Těšíme se na vás ve Zlíně v tréninkovém centru pro leadery MADIO.

Nechejte na sebe kontakt a domluvíme se, kdy na vás budeme čekat.

Jak se díváme na svět

O MADIU
Vize MADIO
Tým
Kariéra

Kontakt

MADIO z.s.

Kvítková 3687
Zlín 760 01

Tel. +420 790 419 941, +420 577 775 522

E-mail: asistent@madio.cz