Blog: Info z prevence

Jak z rodiče udělat partnera učitele?

Nespolupracující rodiče? Nebo spíš nespolupracující učitel? Ať je to jeden nebo druhý, situace je v obou případech vždycky neutěšená. Jak ze začarovaného kruhu ven?

MADIO - Jak z rodiče udělat partnera učitele; Foto: ilustrativní fotografie

Zaveďte motivační schůzky

Určitě máte ve škole v ročním plánu práce přesný rozpis porad a také schůzek či konzultací s rodiči. Motivační schůzka není nic takového. Není v plánu, protože se jedná o schůzku s rodinou. Není to nic hromadného, nepředkládáte žádné informace o prospěchu, výletu, chování, prostě nic, co jste dělali doposud. Motivační schůzka probíhá vždy co nejdříve na začátku školního roku, prostě tak, aby nestačila vzniknout nějaká problémová situace s dítětem. Setkáváte se s rodiči dítěte, se samotným dítětem a někdy je vhodná i přítomnost sourozence. Vyhradíte si na ně přesný čas, stačí 20 minut. Během těch 20 minut budete poznávat nastavení rodiny vůči škole, domácí klima, vztahy v rodině. To jsou nejcennější informace, které můžete mít. Tyto informace mohou být také neocenitelným průvodcem, když pak s dětmi budete dělat třídnickou hodinu. Budete vědět, kterých citlivých míst se nedotýkat, které dobré věci naopak můžete posílit.

Připravená třídnická hodina pro vás

Vložte název své školy a váš email pro vstup k připravené hodině.

 

Operujte při schůzce s pozitivy

Hovor při schůzce začněte vy. Sdělte rodiči, čeho si na jeho dítěti vážíte, čeho dobrého jste si na něm všimli, za co jej můžete ocenit. Pokud nemůžete nalézt nic, vězte, že to není o dítěti. Možná by vám pomohlo vedení v oceňování při práci se třídou. Ale i jinak v této situaci existuje rada. Požádejte svého kolegu  - učitele, aby vám na dítěti něco dobrého pomohl nalézt on. Následně se ptejte rodiče, co dalšího na svém dítěti oceňuje. Uvidíte, že situace bude pro vás v každém případě překvapivá. Reakce jednotlivých aktérů jsou vynikajícím poznatkem.

Ptejte se rodiče jako experta na dítě

Není nikdo, kdo by znal své dítě lépe než rodiče. Vy pouze obraz dítěte dokreslujete. Pomáháte rodiči poznat své dítě tam, kde jej nevidí. Neodsunujte rodiče do pozice pouhého posluchače. Udělejte ho aktivním „hráčem při rozhovoru“. Ptejte se ho, jak se doma řeší školní věci, jak doma dítě komunikuje, ptejte se rodiče, co používá on, když řeší problematické situace, co mu funguje, co by šlo použít i ve škole. Nesmiřte se s málem. Domáhejte se dalších a dalších informací. Otázka „Co ještě?“ a „Co ještě?“ funguje jako Sezame, otevři se. Umět vést produktivní rozhovor je skutečným uměním.

Nastavte si pravidla pro krizovou komunikaci

Poslední oblastí v rámci motivační schůzky je tzv. Co by …, kdyby… V této fázi se ptejte rodiče, co by potřeboval, aby jednání bylo příjemné, když se budou řešit nepříjemné věci. Ptejte se ho na to, jakým způsobem chce být informován, za jakých okolností bude pro něj návštěva u vás únosná.

Zaznamenejte si

Vše, co jste se dozvěděli, si zaznamenejte. Stačí vám běžná čtvrtka, kterou si rozdělíte do čtyř kvadrantů. Na rozhraní všech čtyř si zaznamenejte jméno dítěte, datum a také čas. Tuto čtvrtku pak důsledně využívejte. Věřte, že v ní teď máte mnohem cennější informace než v katalogovém listu.

Benefit na závěr

Kdybyste nikdy takto získané informace nepotřebovali, pravděpodobně se stal zázrak. Ale ten není tím pravým benefitem. Benefitem je to, že jste rodiče přizvali k rovnocennému, silově vyrovnanému rozhovoru, jednali jste s ním jako s partnerem, nepředkládali mu jen nepříjemné informace. Nepřímo jste mu sdělili, že vás zajímá, že s jeho dítětem máte ty nejlepší úmysly a že mu pomůžete v tom, aby výchovný proces byl co nejjednodušší. Čas věnovaný každému z rodičů se vám tisíckrát vrátí. Nelitujte takto stráveného odpoledne. Věnujte podobnou péči i dítěti. Dokázat to můžete v třídnických hodinách, i když je nemáte v rozvrhu. Třídnické hodiny totiž nejsou jen o kontrole absence. 

Připravená třídnická hodina pro vás

Vložte název své školy a váš email pro vstup k připravené hodině.

 

Mohlo by vás zajímat:

Zaujal Vás článek? Za sdílení děkujeme :)

Jdi zpět

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Info