Blog: Info z prevence

Je libo školní uniformy?

V Asii, Americe i některých státech Evropy jsou běžné. U nás je však jen hrstička „pokusných králíků“, které mají odvahu to aspoň zkusit. Řeč je o ne příliš populárních školních uniformách. Ale proč jsou u nás tak nepopulární?

Madio - Je libo školní uniformy? ilustrativní forografie
Madio - Je libo školní uniformy?, Foto: Madio, 2015

Důvod k zavedení školních uniforem je jasný – setřít sociální rozdíly mezi dětmi. Ve spoustě zemí je jejich nošení spojeno s tradicí či národní hrdostí (uniformy v národních barvách).  Opravdu pomůžou školní uniformy v setření sociálních nerovností?

Krok dopředu nebo dozadu?

Hlavní myšlenka uniforem, že všichni jsou si rovni, je jistě chvályhodná.  Dětem by odpadl nejen problém s tím, co si ráno obléknout, ale především problémy s rozdělením na „elitářskou skupinu“ a „socky“, které nemají oblečení světových značek. To vše zní krásně, ale podívajíce se na to do důsledku, zase taková spása by to nebyla.

Myslím si, že ke kýženému sjednocení sociálních tříd by tak úplně nedošlo. To bychom dětem zakázali nosit telefony, aby náhodnou spolužáci nezahlédli, že má někdo nový chytrý telefon? Nebo jim zakážeme sdílet zážitky z prázdnin, aby se „neprofláklo“, že jeden byl na dovolené u protinožců, zatímco druhý jen u babičky za humny? Nebo nařídíme všem dětem jezdit hromadnou dopravou, aby nebylo vidět, koho přivezli rodiče v BMW a koho ve staré ojetině?

Jak je známo, děti dokáží být zlé. Když to nebude oblečení, najdou si něco jiného. Někomu se nebude líbit akné, jinému zase tlouštík.  Onen „outsider“ se vždycky najde, kvůli oblečení, vzhledu, studijním výsledkům…

Když se na to podívám do důsledku, tak si říkám, jestli by nebylo jednodušší a možná efektivnější vést odmalička děti k tomu, že rozdíly mezi námi prostě byly, jsou a také budou. Že každý má a dělá to, na co stačí peníze, ale ty rozhodně nejsou zárukou štěstí a spokojenosti. Nebo že jsme prostě každý jiný, protože kdybychom byli všichni stejní, byla by na světě nuda. Vychovávejme raději děti k tomu, že rozdíly mezi námi sice jsou, ale rozhodně nejsou důvodem k posměchu.

„Podle sebe, soudím tebe.“

Sociální rozdíly nejsou dané jen kalhotami nebo sukní a nezaniknou tím, že děti budou nosit uniformy. Na druhou stranu neudělají ani žádnou škodu. Někdo má možná obavy, že uniformami to teprve začne - následovat bude zákaz malování, lakovaní nehtů atd.… Myslím, že pokud by nám šlo o větší prestiž školy nebo hrdý znak studentů, že patří k určité komunitě, pak ano, uniformy můžou být řešením. Ale myslet si, že vyřeší sociální rozdíly mezi dětmi a vymýtí šikanu, je asi naivní.

Stavte se k nám na kávu

Zajímá vás možnost členství? Připravíme výbornou kávu, určitě vám bude chutnat. Chvíle bez starostí a v klidu se v každodenním pracovním shonu bude jistě hodit. Pobavíme se například o možnostech, jak o takové chvíle nepřicházet a zároveň neztrácet vliv na výsledky ve firmě. Těšíme se na vás ve Zlíně v tréninkovém centru pro leadery MADIO.

Nechejte na sebe kontakt a domluvíme se, kdy na vás budeme čekat.

Jak se díváme na svět

O MADIU
Vize MADIO
Tým
Kariéra

Kontakt

MADIO z.s.

Kvítková 3687
Zlín 760 01

Tel. +420 790 419 941, +420 577 775 522

E-mail: asistent@madio.cz