Blog: Info z prevence

Konference prevence rizikového chování (PPRCH), Přechod

Dobrý start při přechodu žáků na vyšší stupeň vzdělání bylo téma již XII. Krajské konference k primární prevenci rizikového chování. Přes sto účastníků, metodiků prevence na základních a středních školách ze Zlínského kraje, si přišlo pro informace a podněty od lektorů a odborníků z praxe. MADIO zde rozhodně nechybělo.

Kromě našeho aktivního příspěvku, který na několika krátkých příbězích představoval některé služby pedagogům, mělo MADIO odpolední workshop na téma Přechod odkudkoli kamkoli - nové příležitosti. Pro ty z vás, kteří jste zde nemohli být, máme krátké video, které shrnuje několik doporučení při přechodu žáků na vyšší stupeň vzdělání.

Vliv prvního dojmu

Vše je řečeno ve videu, ale stručně ke každému bodu. Vliv prvního dojmu často bagatelizujeme. Na workshopu jsme na toto téma diskutovali a bylo zajímavé, že nikdo ze zúčastněných se v prvním dojmu stoprocentně netrefil. Dejte žákům, rodičům, nebo i kolegům možnost udělat první dojem, ale také jim dejte možnost jej napravit. Každý chceme být přijatý.

Zjištění informací o skupině a o jednotlivcích

Zjistěte si o jednotlivcích i skupině co můžete. Nemusí to být zrovna invazivní špionáž, ale dobře kladenými otázkami získáte hodnotné informace pro vaši další práci. Nebojte se ptát na konkrétní projevy chování žáků a skupiny. Díky nim se vám bude lépe pracovat na konkrétních věcech. Nespokojte se s obecnými hodnoceními typu: „Pepíček je grázl“. Chtějte vědět, jak se to projevuje.

Navození pocitu bezpečí a jistoty

Předejte dostatek informací všem zúčastněným. Nezapomínejte na rodiče, případně další kolegy, kteří ve třídě učí. Sdělte jasná pravidla pro komunikaci a další postupy v následnému informování. Nastavená pravidla dávají pocit bezpečí a jistoty. Další krok je pak jejich dodržování, ale o tom až jindy.  

Vytváření atmosféry důvěry

Důvěru si nezískávám svou funkcí. To, že jsem třídní učitel/ka neznamená, že mi automaticky třída bude důvěřovat (a ruku na srdce, ani to neznamená, že automaticky budeme důvěřovat třídě my). Důvěra se získává a atmosféra důvěry je dlouhodobá práce. Dejte třídě možnost na takové atmosféře pracovat. Třeba formou třídnických hodin. V takové hodině například dostanou všichni ve třídě (včetně vás samozřejmě) možnost říci co by si přáli, co by potřebovali jinak a třeba si stanovit společné cíle.

Konference prevence rizikového chování (PPRCH), díky

Jak už jsme psali na facebook, děkujeme, že během našeho aktivního příspěvku a také v odpoledním workshopu MADIO z.s. jsme viděli něco skvělého. Viděli jsme učitele motivované, lidi, kteří chtějí a hledají možnosti jak ANO, místo důvodů PROČ NE. Děkujeme, že se s vámi máme možnost potkávat!. Díky organizátorům XII. Krajské konference k primární prevenci rizikového chování: VOŠPS a SPgŠ Kroměříž a Zlínskému kraji.

 

Inspirujme se

Určitě sami máte další náměty. Podělte se o ně v komentářích dole pod článkem. Pojďme se tak všichni navzájem inspirovat. Nezapomeňte přidat hashtag #MADIOcz .

Odebírat další náměty

Nejsou zde tématem jen seznamovací hry pro děti. Další náměty z oblasti prevence můžete pravidelně odebírat, stačí dát odběr na stránce z youtube kanálu zde: MADIOcz.

Video: Konference prevence rizikového chování (PPRCH), Přechod – MADIOcz

Zaujal Vás článek? Za sdílení děkujeme :)

Stavte se k nám na kávu

Zajímá vás možnost členství? Připravíme výbornou kávu, určitě vám bude chutnat. Chvíle bez starostí a v klidu se v každodenním pracovním shonu bude jistě hodit. Pobavíme se například o možnostech, jak o takové chvíle nepřicházet a zároveň neztrácet vliv na výsledky ve firmě. Těšíme se na vás ve Zlíně v tréninkovém centru pro leadery MADIO.

Nechejte na sebe kontakt a domluvíme se, kdy na vás budeme čekat.

Jak se díváme na svět

O MADIU
Vize MADIO
Tým
Kariéra

Kontakt

MADIO z.s.

Kvítková 3687
Zlín 760 01

Tel. +420 790 419 941, +420 577 775 522

E-mail: asistent@madio.cz