Blog: Info z prevence

Nebezpečí v podobě energy drinků a alkoholu

Energetické nápoje většinou obsahují kofein, cukr, umělá sladidla, rostlinné výtažky, taurin, konzervační látky, barviva atd. Jejich pití je v Česku poměrně rozšířené, roční spotřeba na osobu dosáhla v roce 2010 téměř dvou litrů a mezi lety 2000 až 2010 výrazně rostla.

Madio - Nebezpečí v podobě energy drinků a alkoholu, ilustrativní fotografie
Madio - Nebezpečí v podobě energy drinků a alkoholu, Foto: Madio, 2015

Kombinace energetických nápojů s alkoholem

Tyto nápoje bývají často kombinovány s alkoholem. Taková kombinace je ještě nebezpečnější než samotný alkohol. To lze částečně vysvětlovat skutečností, že kombinace energetických nápojů s alkoholem snižuje subjektivní pocit opilosti. Dalším důležitým faktorem je skutečnost, že budivý efekt kofeinu oddálí ospalost při intoxikaci alkoholem. To prodlužuje dobu pití alkoholu.

  • Často pak dochází zvláště u mladších osob k pití v tazích.
  • Zvyšuje se riziko dopravní nehod.
  • Roste možnost rizikového sexuálního i jinak nebezpečného chování.
  • Po kombinaci s energetickými nápoji se rychleji rozvíjí závislost na alkoholu.
  • Při kombinaci energetických nápojů a alkoholu se zvyšuje riziko srdečních komplikací.

Hrozba zvláště pro mladistvé

Zvláště rizikové jsou energetické nápoje pro dospívající. Van Batenburg-Eddes a spol. (2014) zjistili, že spotřeba jednoho nebo více energetických nápojů denně byla u dospívajících spojena s častějšími poruchami chování, spánku a exekutivních funkcí (tj. např. schopnost plánovat, rozhodovat se a řešit problémy). Není jasné, zda porucha exekutivních funkcí byla vyvolána toxicky nebo to byl následek spánkové deprivace po vysokých dávkách kofeinu.  Riziko má i samotná intoxikace kofeinem. Kofeinu je většinou v energetických nápojích podstatně více než v nápojích typu coca-coly. To ohrožuje srdce samo o sobě a zvláště v kombinaci se stimulačními drogami nebo alkoholem. Ohroženy jsou především osoby se srdečním onemocněním nebo vysokým krevním tlakem.

Vysoký obsah kofeinu vede k poruchám spánku a někdy i k úzkostným stavům. Po odeznění intoxikace kofeinem se naopak objevuje útlum a apatie, což je nebezpečné pro řidiče a pracovníky v rizikových zaměstnáních. Časté pití energetických nápojů je spojeno s vyšším rizikem zneužívání léků a ilegálních drog. Vysoký obsah cukru v některých energetických nápojích představuje riziko zvláště pro diabetiky. Energetické nápoje mohou poškozovat zubní sklovinu a sliznice. Důvodem je jejich nízké pH a vysoký obsah cukru.

Až třetina osob v jejich soboru, kteří pili energetické nápoje, uvedla negativní účinky (třes, nervozita, nespavost, bušení srdce, trávicí problémy, bolesti hlavy, bolesti na hrudi a záchvaty). Poměrně časté bylo také kombinování energetických nápojů s nelegálními drogami.

Energetické nápoje nelze považovat za lepší alternativu alkoholických nápojů, protože zvyšují riziko zneužívání alkoholu a závislosti na něm. V kombinaci s alkoholem zhoršují schopnost řízení motorového vozidla ještě více než samotný alkohol. Mají i další vážná rizika. V tomto smyslu je žádoucí třeba varovat zejména dospívající, jejich rodiče i širší veřejnost.

Zdroj: Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc.

Madio poskytuje certifikované programy primární prevence, které zahrnují i problematiku závislosti na návykových látkách a alkoholu.

Stavte se k nám na kávu

Zajímá vás možnost členství? Připravíme výbornou kávu, určitě vám bude chutnat. Chvíle bez starostí a v klidu se v každodenním pracovním shonu bude jistě hodit. Pobavíme se například o možnostech, jak o takové chvíle nepřicházet a zároveň neztrácet vliv na výsledky ve firmě. Těšíme se na vás ve Zlíně v tréninkovém centru pro leadery MADIO.

Nechejte na sebe kontakt a domluvíme se, kdy na vás budeme čekat.

Jak se díváme na svět

O MADIU
Vize MADIO
Tým
Kariéra

Kontakt

MADIO z.s.

Kvítková 3687
Zlín 760 01

Tel. +420 790 419 941, +420 577 775 522

E-mail: asistent@madio.cz