Blog: Info z prevence

Psychologické testy a dobré klima třídy

Psychologické testy a dobré klima třídy je kombinací, kterou ve svých dotazech často skloňujete. Tři způsoby, jak můžete sledovat signály ve své třídě i když psychologické testy nebudete používat. Jde to vůbec?

První z nové řady praktických námětů pro třídní učitelky a učitele, kteří se chtějí vnímat jako leadeři třídy. Youtube kanál MADIOcz je tu pro vás, pro lídry, kteří chtějí budovat vztahy a dosahovat výsledky, aby jim bylo dobře se sebou samým i s ostatními. Pro lídry, kteří k tomu chtějí praktické náměty. Pojďme na to.

Výchozí situace pro psychologické testy

Nejčastěji se na nás třídní učitelky a učitelé obracejí s tím, že chtějí mít dobré vztahy mezi žáky. Ve třídě se jim pak lépe učí, mají méně problémů s rodiči i kolegy. Setkáváme se pak s domněnkou, že jediným možným zjištěním, jak na tom Vaše třída je, jsou psychologické testy, chcete-li sociometrie. Navíc, každým testováním se snižuje důvěra a tím se stává náročnější i práce s testovanou skupinou.

Sledujte tzv. hezké rituály

Pozorujte co se děje ve vaší třídě. Stačí se dívat. První známkou toho, že máte dobré klima ve třídě je, že můžete mezi žáky vidět, jak mají nastavené tzv. hezké rituály. Základním rituálem je pozdrav. Pozdravem říkáme: „Ahoj, jsem tady, a odpovědí na něj získáváme zpětnou vazbu „vidím tě, všímám si tě, vnímám tě“.  Pozdrav může mít různou formu, jde o to, že tam vůbec je. Všímejte si, jestli se u vás ve třídě žáci zdraví.

Reakce na odlišnosti a klima třídy

Další známkou toho, že máte dobré klima třídy, je přijímání odlišností. Všímejte si toho, jak žáci reagují na odlišnosti, které mezi nimi jsou. Vždy nějaké jsou. Nemusíme mluvit o kontroverzních tématech jako inkluze a podobně, ale jde o každodenní drobnosti. Pokud někdo na odlišnost poukáže, v dobrém klimatu třídy se vždy ozvou hlasy zastání. Sledujte u vás ve třídě, jak žáci reagují na drobné odlišnosti, které mezi nimi jsou.

Konflikty se řeší

Třetí známkou toho, že máte dobré klima třídy, je že konflikty se řeší. K tomu, aby se mohl vyřešit, se osvědčuje pohled na konflikt jako na příležitost k nastolení změny. Takovým konfliktem se děti vlastně učí. Dobrou známkou je to, že z každé takové situace mají žáci určité ponaučení nebo něco co mohou příště dělat jinak.

Psychologické testy, jde to bez nich?

Dívejte se na to, jestli se děti ve třídě zdraví, jestli a jak je přijímána odlišnost a vnímejte konflikty, jako příležitost k nastolení změny. Psychologické testy vám mohou dát spoustu informací. Tyto věci však můžete sledovat každý den, bez toho aniž byste museli děti testovat. Nehledě na to, že tímto máte možnost vnímat klima třídy takzvaně online v průběhu času.

Odebírat další náměty

Nejsou zde tématem jen psychologické testy. Další náměty z oblasti prevence můžete pravidelně odebírat, stačí dát odběr na stránce z youtube kanálu zde: MADIOcz.

Video: Psychologické testy a dobré klima třídy - MADIOcz

Zaujal Vás článek? Za sdílení děkujeme :)

Stavte se k nám na kávu

Zajímá vás možnost členství? Připravíme výbornou kávu, určitě vám bude chutnat. Chvíle bez starostí a v klidu se v každodenním pracovním shonu bude jistě hodit. Pobavíme se například o možnostech, jak o takové chvíle nepřicházet a zároveň neztrácet vliv na výsledky ve firmě. Těšíme se na vás ve Zlíně v tréninkovém centru pro leadery MADIO.

Nechejte na sebe kontakt a domluvíme se, kdy na vás budeme čekat.

Jak se díváme na svět

O MADIU
Vize MADIO
Tým
Kariéra

Kontakt

MADIO z.s.

Kvítková 3687
Zlín 760 01

Tel. +420 790 419 941, +420 577 775 522

E-mail: asistent@madio.cz