Blog: Info z prevence

Seznamovací hry pro děti

Dvě osvědčené hry, které s dětmi můžete ve třídě hrát a přispět tím k dobrým vztahům ve třídě. Jednu z nich si můžete zkusit přímo s námi a budete potřebovat jen tužku a papír. Seznámení, jedna ze základních věcí pro to, aby mohl vzniknout dobrý tým. Pojďte se inspirovat k tomu, co se dá ve třídě využít.

Praktické náměty pro třídní učitelky a učitele, kteří se chtějí vnímat jako leadeři třídy. Youtube kanál MADIOcz je tu pro vás, pro lídry, kteří chtějí budovat vztahy a dosahovat výsledky, aby jim bylo dobře se sebou samým i s ostatními. Pro lídry, kteří k tomu chtějí praktické náměty. Pojďme na to.

Začátek školního roku, nebo nový žák, či třída

Začátek školního roku. Vy jako třídní učitelka a nová třída nebo nový žák ve třídě. Toto jsou situace, do kterých se dostáváte a možná vám běží hlavou, jak se poznat, seznámit jinak, neformálně, přirozeně. Právě hra, je k tomu skvělým prostředkem.  Možná jsou pro vás seznamovací hry běžné a vy jen hledáte rozšíření svého „herního kufříku“ Najdete zde dvě hry vhodné jak pro základní tak střední školy. Jednu na jména a druhou na získání informací. Toto jsou totiž dva základní předpoklady pro seznámení.

Szenamovací hry pro děti: 1. Na jména

První aktivita na jména, kterou máme osvědčenou a můžete ji použít jak u menších tak větších dětí je na zjištění jmen ve třídě. Vytvoříme s dětmi velký kruh. Můžeme děti seznámit s tím, že se jedná o nejrychlejší hru na světě, při které musí zaznít všechna jména spolužáků.

My začneme měřit čas. Kdo již zná jméno svého souseda po pravé ruce, může začít tím, že se na něho obrátí a řekne jeho jméno. Jmenovaný má říct křestní jméno dalšího; pokud ho neví, může mu ho dotyčný pošeptat a on ho hlasitě zopakuje. První kolo skončí, až zazní jméno hráče, který hru začal. V tom okamžiku stopneme čas.

Hra pokračuje druhým a  dalšími koly, až se čas už téměř nemění a jména jsou vyslovována tak rychle, že se překrývají. Klidně vyhlaste, že právě bylo dosaženo světového rekordu. Pokud byste chtěli pokračovat, můžeme malinko pozměnit pravidla.

Jiná varianta této seznamovací hry pro děti na jména

Odvážní dobrovolníci se pokoušejí co nejrychleji říct jména všech spolužáků ve třídě. Pokud se zastaví a neví, jak dál, nebo řekne jiné jméno, a ten ho opraví, ostatní mohou ocenit jeho odvahu vystoupit a riskovat. Třeba tím, že zavoláme „Chválíme tě za odvahu chybovat!“, „Errare humanum est!“.

Szenamovací hry pro děti: 2. Na získávání informací

Budete potřebovat čistou A4 papíru a tužku, nebo fixu, pastelku, prostě něco, s čím se dá kreslit. Každý dostane volnou A4, na kterou nakreslí tvar hlavy. Potom postupně zadáváme instrukce.

Namalujte:

  • oči a do nich namalujte, na co se rádi díváte, co rádi vidíte.
  • uši a do nich namalujte, napište, co rádi slyšíte od spolužáků u nás ve třídě, co byste rádi ve třídě slyšeli, co rádi posloucháte (např. hudba – noty), když vám někdo říká.
  • nos a do něj namalujte, co vám voní.
  • pusu a do ní napište, vaše oblíbené slovo, co rádi říkáte (např. ahoj, jak se máš?)
  • čelo a do něj namalujte, napište zážitek se třídou, který mě pobavil, co se mi líbilo (popř. zážitek, který mě pobavil), popř. co bych chtěl / a se třídou zažít.
  • vlasy a do nich namalujte, napište, co vám jde (alespoň 3 věci)
  • klobouk nebo motýla, kravatu a do nich napište své jméno

Tak a máme hotovo, co vy na to? Toto jste vy ve zmenšené podobě.

Jakmile budou ve třídě všichni mít, může buď každý sám sebe představit, nebo se může udělat galerie, kdy chodíte po třídě a jen si obrázky prohlížíte, nebo vynecháte poslední bod, kdy se podepíšete, a děti mohou hádat, co ke komu patří.

Varianta této seznamovací hry pro menší děti

Menší děti mohou mít také připraveny obrázky, které jen vybírají a přiřazují, mohou vystřihovat nebo vybírat z časopisů. Můžete těmito výtvory například společně s dětmi ozdobit třídu.

Inspirujme se

Určitě sami znáte další seznamovací hry pro děti. Podělte se o ně v komentářích dole pod článkem. Pojďme se tak všichni navzájem inspirovat. Nezapomeňte přidat hashtag #MADIOcz .

Odebírat další náměty

Nejsou zde tématem jen seznamovací hry pro děti. Další náměty z oblasti prevence můžete pravidelně odebírat, stačí dát odběr na stránce z youtube kanálu zde: MADIOcz.

Video: Seznamovací hry pro děti - MADIOcz

Zaujal Vás článek? Za sdílení děkujeme :)

Stavte se k nám na kávu

Zajímá vás možnost členství? Připravíme výbornou kávu, určitě vám bude chutnat. Chvíle bez starostí a v klidu se v každodenním pracovním shonu bude jistě hodit. Pobavíme se například o možnostech, jak o takové chvíle nepřicházet a zároveň neztrácet vliv na výsledky ve firmě. Těšíme se na vás ve Zlíně v tréninkovém centru pro leadery MADIO.

Nechejte na sebe kontakt a domluvíme se, kdy na vás budeme čekat.

Jak se díváme na svět

O MADIU
Vize MADIO
Tým
Kariéra

Kontakt

MADIO z.s.

Kvítková 3687
Zlín 760 01

Tel. +420 790 419 941, +420 577 775 522

E-mail: asistent@madio.cz