Blog: LeaderInMySelf

5 nápadů pro úklid v hlavě

Práce, rodina, únava, úkoly, povinnosti. Radosti i starosti. Vše to nosíme v hlavě. Čas od času si přejeme mít někde za uchem schované tlačítko reset a pomocí něj provést úklid v hlavě.

MADIO - 5 nápadů pro úklid v hlavě; ilustrativní fotografie

Mám pro nás všechny dobrou zprávu. Ono zmiňované tlačítko byste asi marně hledali, ovšem jde to i bez něj. Stačí znát pár rychlých kroků, jak na úklid v hlavě.

Škatule, škatule, hejbejte se

Jde o to, uspořádat si všechny úkoly dle oblastí. Je to podobné jako ve vaší kanceláři. Máte šanon na přijaté faktury, vystavené, účetní uzávěrky, výroční zprávy atd. Takto rozškatulkovat by to šlo i ve vaší hlavě, zkusme si to nyní představit. Číslo 1 (čistě teoreticky, za jedničku si můžete dosadit kteroukoli oblast, nejedná se o žebříček) – práce. Je spousta důvodů, proč chodíme do práce, nebudeme je tu teď vyjmenovávat. Pro úklid v hlavě je podstatné, abychom naší práci vykonávali v naší pracovně, firmě, kanceláři, říkejte tomu, jak chcete. Jednoduše řečeno práci si řešte v práci. Pokud to jen jde, nenoste si pracovní povinnosti v hlavě (ani ve složkách pod paží) domů. Doma jste z úplně jiných důvodů. A to nás dostává k bodu číslo 2 – rodina. Udržujte teplo domova, zajímejte se o vaše děti, prožívejte s nimi jejich důležité momenty, vymezte si na to čas. Tohle vám žádná práce nevynahradí. Nezapomínejte na vašeho partnera, komunikujte spolu, udělejte si čas je pro sebe a prohlubujte vaše vzájemné vztahy. Jedna malá rada. Když přijdete domů, dodržujte pravidlo 20 minut. Těch 20 minut s rodinou nemluvte, jen je pozdravte a v tichosti se aklimatizujte  doma. S rodinou si toto pravidlo domluvte. Není nic horšího, když v předsíni zouváte boty a manželka vás z kuchyně zásobuje otázkami, manžel se vyptává, co bude dnes k jídlu a děti vám sdělují, co by zrovna potřebovaly. Totéž dopřejte každému z rodiny. Správné naladění je totiž nezbytně nutné. Smluvený čas na aklimatizaci však neporušujte.  

Já a zase jenom já

Pojďme teď společně odkrýt, co se skrývá v šuplíku číslo 3. Našli bychom tam jedno jediné slovo „já“. Myslete v tom všem i na sebe, není to sobecké, podporuje to pořádek ve vaší hlavě, ve vaší mysli. Vyhraďte si čas, kdy se zajímáte o sebe, můžete si zajít do posilovny, na masáž, zaplavat si, do knihovny, pročistit si hlavu v přírodě. Jde přeci o úklid v hlavě. Nechte si pár volných chvilek pro sebe a své myšlenky. Ovšem tato skupina činností by šla docela lehce zaměnit s jinou. Do této kategorie nespadá vyřizování si osobních záležitostí. To se totiž skrývá pod pokličkou čtvrtého bodu. Číslo 4 v sobě nese pochůzky po úřadech, nákupy potravin, návštěvy lékaře atd. Nepleťte si čekárnu u zubaře s nějakou klidovou místností vhodnou k načerpání nových sil. Cesta do čistírny oděvů se nikdy nevyrovná procházce lesem. Chcete-li mít čisto v hlavě, neopomínejte tento fakt.

To nejdůležitější nakonec

Blížíme se do finále, a tak by to chtělo ještě nějaký nápad na závěr. Ptáte se, jak tohoto všeho dosáhnout? Jak mít opravdu poctivý úklid v hlavě? Je to jednoduché, poslední přihrádka totiž patří organizaci. Věnujte se plánování všech výše zmíněných činností a klidně i dalším, uspokojují-li vás ve vašem životě. Plánujte poctivě do detailů a plány dodržujte. Neříkejte si, že určitou činnost splníte, pokud vám zbude čas, budete mít sílu, bude se vám chtít. Prostě si ji zařaďte do plánu a splňte ji. Buďte svědomití, neplýtvejte svým časem a organizujte si všechny činnosti dle vaší libosti, ale na žádné nezapomínejte, každé věnujte určitý podíl vašeho času. Úklid v hlavě se dostaví.

 

Zaujal Vás článek? Za sdílení děkujeme :)

Stavte se k nám na kávu

Zajímá vás možnost členství? Připravíme výbornou kávu, určitě vám bude chutnat. Chvíle bez starostí a v klidu se v každodenním pracovním shonu bude jistě hodit. Pobavíme se například o možnostech, jak o takové chvíle nepřicházet a zároveň neztrácet vliv na výsledky ve firmě. Těšíme se na vás ve Zlíně v tréninkovém centru pro leadery MADIO.

Nechejte na sebe kontakt a domluvíme se, kdy na vás budeme čekat.

Jak se díváme na svět

O MADIU
Vize MADIO
Tým
Kariéra

Kontakt

MADIO z.s.

Kvítková 3687
Zlín 760 01

Tel. +420 790 419 941, +420 577 775 522

E-mail: asistent@madio.cz