Blog: LeaderInMySelf

Delegovat, nebo ne. Kdy ne (delegovat)?

Co když pracovník nedělá předanou práci tak jak jste se domluvili. Co když „odkýve“ vaše sdělení, ale následně to vypadá, jako byste s ním nemluvili? Delegovat, nebo ne? A kdy ne? Podělíme se s vámi o základní krok při delegování.

Delegovat. Co to vlastně je?

Znamená přenesení přesně určené pravomoci a zodpovědností na někoho jiného. Asi z vlastní praxe víte, že něco takového máte na denním menu. Je ale zajímavé, si zpětně uvědomit kolikrát se stane, že člověk něco už vnímá jako předané, chcete-li delegované, ale vzápětí vidíte, že daná osoba to buď nedělá vůbec, nebo to dělá naprosto jinak, než jste se domlouvali. V tu chvíli je potřeba si uvědomit základní a první krok při delegování. Pojďme se na něj podívat blíž.

Odpovídáme si jen formálně

Je možné, že se setkáte ve své firmě s tím, že onen základní a první krok, onu základní a první otázku, jež si člověk musí položit předtím, než začne, nikdo nepoložil. Pokud ano, tak nepočkal na odpověď. A vzhledem k tomu, že ten kdo se ptá a zároveň odpovídá, jste v tomto případě vy, je možné že ve vidině rychlého řešení jste si odpověděl „Ano“, aniž byste se nad tím více zamýšleli.

Základní a první otázka

Jaká je to otázka, která se v prvním kroku delegování nesmí opomenout? Zní jednoduše: Mám na koho delegovat? Taková blbost, že? Nicméně se pojďme podívat na to, jak z ní můžeme těžit.

Nejde o to, jestli máte fyzicky lidi, kterým můžete danou činnost zadat. Jde o to si uvědomit, jestli daný člověk k nové činnosti má potřebné kompetence. U extrémních příkladů to je jasné. Dobrý instalatér nemusí být dobrým jaderným fyzikem a naopak. Nicméně v méně odlišných profesích se naše očekávání na šířku a hlavně hloubku dovedností pracovníka diametrálně zvyšují.

Rozšíření: Mám na koho delegovat?

Odpovězme si sami na první otázku možná dalšími rozšiřujícími otázkami, ať máme relevantnější dopověď. Takže např. Už takovou práci někdy dělal? Dělal někdy nějakou podobnou činnost? V čem je jeho dovednost v dané oblasti vysoká, že si na to vybírám právě jeho, nebo ji? Bohužel si na tyto otázky někdy nedáváme odpovědi a následně se zlobíme na své pracovníky, že činnost nedělají, jak očekáváme.

Inspirujme se, bavme se

Při delegování se nebojte využít ještě pár osvědčených kouzel. Jedna "kouzelná" otázka navíc je ve videu k tomuto článku. Tak se na něj podívejte.

Určitě jste se sami setkali s různými nedorozuměními při delegování. Možná jsou teď zpětně vzato vtipné. Podělte se o ně v komentářích dole pod článkem. Pojďme se tak všichni navzájem inspirovat a třeba i pobavit. Nezapomeňte přidat hashtag #LeaderInMySelf .

Odebírat další náměty, nejen jak delegovat

Není zde tématem jen otázka jak delegovat. Další náměty z oblasti rozvoje svého pracovního týmu, nebo sebe sama můžete pravidelně odebírat, stačí dát odběr na stránce z youtube kanálu zde: MADIOcz.

Video: Delegovat, nebo ne. Kdy ne (delegovat)?

Zaujal Vás článek? Za sdílení děkujeme :)

Stavte se k nám na kávu

Zajímá vás možnost členství? Připravíme výbornou kávu, určitě vám bude chutnat. Chvíle bez starostí a v klidu se v každodenním pracovním shonu bude jistě hodit. Pobavíme se například o možnostech, jak o takové chvíle nepřicházet a zároveň neztrácet vliv na výsledky ve firmě. Těšíme se na vás ve Zlíně v tréninkovém centru pro leadery MADIO.

Nechejte na sebe kontakt a domluvíme se, kdy na vás budeme čekat.

Jak se díváme na svět

O MADIU
Vize MADIO
Tým
Kariéra

Kontakt

MADIO z.s.

Kvítková 3687
Zlín 760 01

Tel. +420 790 419 941, +420 577 775 522

E-mail: asistent@madio.cz