Blog: LeaderInMySelf

Dobrou matkou i manažerkou

Rodina nebo kariéra? Myslím si, že pro mnoho žen v dnešní době není otázka, zda dítě nebo kariéra, většina chce oboje. Otázka spíše je: „Jde to skloubit dohromady?“  „Lze být dobrou matkou i manažerkou, aby netrpěly ani děti, ani práce?“

Madio - Dobrou matkou i manažerkou? ilustrativní foto
Madio - Dobrou matkou i manažerkou, Foto: Madio, 2015

Role ženy se za poslední desetiletí značně změnila. Už dávno není udržovatelkou ohně ani není určena jen k rození a výchově dětí. To už dnešní ženu nenaplňuje. A je to logické. Přece když žena stráví několik let na univerzitě, vynaloží spoustu úsilí, aby se k tomu titulu dostala, tak je jasné, že bude chtít v životě také něčeho dosáhnout. Chce se realizovat, postavit se na vlastní nohy a tak trochu být nezávislá na svém muži.

Když přeskočíme problematiku o vhodném načasování mateřství či jestli být doma s dítětem rok, dva nebo tři, dostaneme se do fáze, kdy chce být žena úspěšná ve své práci a zároveň se chce zodpovědně a dostatečně věnovat svým dětem. A vynoří se otázka: „Jak to skloubit? A jde to vůbec? Můžu být 100% matkou i 100% manažerkou?“

S pomocí to bude snazší

Je bezpochyby, že aby toto skloubení bylo možné, musí být zaměstnavatel (pokud se nerozhodnete podnikat) maximálně vstřícný. V dnešním světě multimediálních komunikací není přece potřeba sedět celý den v kanceláři, spousta věcí jde dělat z domova. Kromě home officu nebo pružné pracovní doby je dalším vstřícným krokem třeba firemní školka nebo aspoň hlídací koutek. Velkou pomocí bude jistě i chápající partner, který nelpí na zajetých stereotypech, a hlídací babička, která zaskočí v případě nouze. Při dobré vůli se některé činnosti dají delegovat i na ně. Určitě se rádi zapojí, když budou mít prostor udělat věci dle svého. 

10 NEJČASTĚJŠÍCH CHYB PŘI DELEGOVÁNÍ

Mám zájem získávat novinky z MADIO z.s. a jako první novinku chci 10 chyb v delegování.

 
 

MADIO - 10 nejčastějších chyb při delegování

Udělejte si čas na své děti

Dnešní matky  – „kariéristky“ - se často potýkají s kritikou okolí, protože tráví mnohem více času v práci než se svým dítětem. Ale co je úměrná, správná doba, kdy se věnovat dítěti? Některé maminky sice jsou celé odpoledne doma se svým dítětem, ale většinou vaří, uklízí, perou a dítě si hraje na počítači. Jiné jsou se svým potomkem hodinu, dvě denně, ale o to intenzivněji se mu věnují. Správná míra asi určit nejde, nikde není napsané, kolik času máte trávit s dítětem, důležité ale je, abyste si na něj ten čas udělala. Stanovte si dobu, kterou budete mít sami pro sebe. Najděte si společnou zálibu, koníček, pište spolu domácí úkoly. Prostě se věnujte jen sami sobě navzájem. Neřešte přitom pracovní telefonáty ani emaily.

Všechno jde, když se chce

Každá matka chce být úspěšná, ale bez pomoci partnera, rodiny, společnosti a zaměstnavatele to nepůjde. Když každý přispěje svou troškou do mlýna, pak budou spokojeni všichni. Rodina bude ráda za spokojenou mámu, zaměstnavatel za loajální zaměstnankyni a žena bude spokojena sama se sebou. Vždyť vlastnosti, kterými matky oplývají (pochopení, trpělivost, zvládnout maximum věcí za minimum času, schopnost argumentace), jsou přece vlastnostmi, které jsou pro manažerskou pozici nezbytné. Tak proč by zrovna ony nemohly být nejlepšími manažerkami?

Jdi zpět

Přidat komentář