Blog: LeaderInMySelf

Jak vést přijímací pohovor

Dali jste inzerát, prohrabali jste se tunou životopisů a nyní Vás čeká první kolo přijímacího pohovoru a vybrání toho nejlepšího z nejlepších. Ten nejtěžší krok je teprve před Vámi, tak se na něj dobře připravte!

Madio - Jak vést přijímací pohovor, ilustrativní fotografie, Foto: Madio 2015
Madio - Jak vést přijímací pohovor, Foto: Madio 2015

Přijímací pohovor je nedílnou součástí každého přijímacího řízení. Může být stresující jak pro uchazeče, tak také pro zaměstnavatele, a proto není od věci se na něj dobře připravit.

Zvolte vhodné prostředí pro přijímací pohovor

Aby se uchazeč cítil uvolněně a mohla tak i odpovídat na Vaše otázky, musí se cítit dobře. Určitě mu bude lépe u malého konferenčního stolku, než když vás bude dělit obrovský stůl s monitorem. Zajistěte také, abyste nebyli rušeni, popř. si přesměrujte hovory. Pokud vás bude u pohovoru přítomno více, dbejte na to, aby to nevypadalo jako u zkušební komise.

Nepodceňujte přípravu

Před příchodem každého uchazeče si znovu prolítněte jeho životopis. Budete mít představu o jeho vzdělání a zkušenostech a budete vědět, na co se popř. máte doptat. Ale také Vy musíte být připraven na jeho otázky typu: přesná náplň práce, pracovní doba, plat, dovolená. Zjistěte si všechny informace o nabízené pozici. Musíte vystupovat sebevědomě, a tak prezentovat i vaši společnost. Během pohovoru se nestyďte si psát poznámky, jen je dobré o tom uchazeče informovat, aby se necítil nepříjemně.

Ptejte se, ptejte se, ptejte se

V důsledku nepřipravenosti může přijímací pohovor sklouznout k obecnému tlachání. Je na Vás, abyste pohovor vedl a ptal se na důležité a konkrétní věci. Vaší snahou je získat o uchazeči co možná nejvíce informací, na základě kterých se budete rozhodovat. Nepředpokládejte - ptejte se na konkrétní věci. Vyvarujte se diskriminačních otázek jako otázky na věk, sexuální orientaci, vyznání, rodinný stav, děti atd. – je to neprofesionální a také podle antidiskriminačního zákona se na ně ptát ani nesmíte.

Zakončete přijímací pohovor

Zakončení pohovoru je velmi důležité, protože jím zanecháte celkový dojem na příjímací pohovor, Vás i celou organizaci. V první řadě dejte prostor pro otázky. Pokud jsou zodpovězeny otázky z obou stran, nastiňte další postup: dokdy a jakým způsobem budou uchazeči informování o výsledku, zda následuje druhé či třetí kolo pohovoru a jakou formu bude mít. Po ukončení si sepište rychlý souhrn, vaše pocity a dojmy, zvláště pokud máte v jeden den více pohovorů, aby Vám uchazeči nakonec nesplývali.

Organizace přijímacího pohovoru není pro vedení firmy nic jednoduchého. Zaměstnavatel či personalista musí zjišťovat, zda se uchazeč hodí na danou pozici nejen profesně, ale také zda si všichni navzájem vyhovují a dotyčný tak lehce zapadne do zaběhnutého týmu. Dívejte se na jeho odborné stránky, ale i ty lidské. Těžko by se Vám pracovalo s člověkem, se kterým jste si od začátku nesedl.

Jdi zpět

Přidat komentář