Blog: LeaderInMySelf

Výběrové řízení formou assessment centra

Přijde Vám klasický pohovor příliš fádní? Nebo nemáte tolik času, abyste si s každým uchazečem mohl hodinku popovídat? Nebo chcete vědět, jak jsou dotyční schopni pracovat v týmu? Tak přesně k tomu slouží tzv. assessment centra.

Madio - Výběrové řízení formou assessment centra, ilustrativní fotografie, Foto: Madio, 2015
Madio - Výběrové řízení formou assessment centra, Foto: Madio, 2015

Takovou formu výběrového řízení dnes začíná využívat čím dál více firem. Hlavním znakem je především skupinová spolupráce, při níž uchazeči společně řeší reálné úkoly, které jsou pro danou pozici typické.

Nyní se zaměříme na největší výhody assessment centra a z toho plynoucí důvody, proč se těší stále větší oblibě u personalistů, manažerů či vedoucích pracovníků.

„Více očí více vidí“

Velkou výhodou bezesporu je větší počet hodnotitelů. Přítomen může být téměř kdokoliv: zaměstnavatel, manažer, personalista a nezřídka i psycholog. Na skupinu 12-ti účastníků se uvádí vhodný počet hodnotitelů asi čtyři. Posouzení vhodného kandidáta je tak mnohem komplexnější.

Assessment centrum ušetří čas i energii

I když se to tak nemusí zdát, protože výběrová řízení touto formou obvykle trvají půl až jeden den, v konečném ohledu je však úspora času větší, než kdybyste si na každého účastníka dávali hodinu při běžném pohovoru.

Použití více metod najednou

Dnes už se na příjímacích pohovorech nestudují důkladně profesní způsobilost, to si vyčtete z životopisů. Stále více zaměstnavatelů se dívá spíše na tu lidskou a osobní stránku uchazeče. Zda bude dobrý kolega, týmový hráč, loajální a komunikativní zaměstnanec atd., na což je právě assessment centrum ideální. Právě ve skupinové části při řešení úkolů snadněji zjistíte, kdo je leadrem, kdo jen přikyvuje, kdo hlídá čas či kontroluje zadání apod. Také tím, že výběrové řízení formou assessment centra trvá déle, neumožní to většinou kandidátovi dlouhodobé přetvařovaní, nebo aspoň ne u všech činností.

Assessment centrum  je moderní metoda, která zaměstnavateli umožňuje komplexní vyhodnocování schopností uchazečů o danou pracovní pozici. Určitě nejde o to, udělat z lidí „hlupáky“, jak se to může někomu jevit, ale získat co možná nejvíce informací o uchazeči ve standardních i nestandardních situacích. Žádný způsob výběru uchazečů nám neumožní získat naprosto kompletní obrázek o daném člověku. Ale dobře vedené a připravené assessment centrum nám může hodně pomoci při výběru, přinese nám mnoho informací o kandidátech a výrazně nám může být nápomocno při konečném personálním rozhodnutí.

Jdi zpět

Přidat komentář