Energetické nápoje většinou obsahují kofein, cukr, umělá sladidla, rostlinné výtažky, taurin, konzervační látky, barviva atd. Jejich pití je v Česku poměrně rozšířené, roční spotřeba na osobu dosáhla v roce 2010 téměř dvou litrů a mezi lety 2000 až 2010 výrazně rostla.
Kombinace energetických nápojů s alkoholem
Tyto nápoje bývají často kombinovány s alkoholem. Taková kombinace je ještě nebezpečnější než samotný alkohol. To lze částečně vysvětlovat skutečností, že kombinace energetických nápojů s alkoholem snižuje subjektivní pocit opilosti. Dalším důležitým faktorem je skutečnost, že budivý efekt kofeinu oddálí ospalost při intoxikaci alkoholem. To prodlužuje dobu pití alkoholu.
- Často pak dochází zvláště u mladších osob k pití v tahu.
- Zvyšuje se riziko dopravní nehod.
- Roste možnost rizikového sexuálního i jinak nebezpečného chování.
- Po kombinaci s energetickými nápoji se rychleji rozvíjí závislost na alkoholu.
- Při kombinaci energetických nápojů a alkoholu se zvyšuje riziko srdečních komplikací.
Hrozba zvláště pro mladistvé
Zvláště rizikové jsou energetické nápoje pro dospívající. Van Batenburg-Eddes a spol. (2014) zjistili, že spotřeba jednoho nebo více energetických nápojů denně byla u dospívajících spojena s častějšími poruchami chování, spánku a exekutivních funkcí (tj. např. schopnost plánovat, rozhodovat se a řešit problémy). Není jasné, zda porucha exekutivních funkcí byla vyvolána toxicky nebo to byl následek spánkové deprivace po vysokých dávkách kofeinu.
Riziko má i samotná intoxikace kofeinem. Kofeinu je většinou v energetických nápojích podstatně více než v nápojích typu Coca-Coly. To ohrožuje srdce samo o sobě a co teprve v kombinaci se stimulačními drogami nebo alkoholem. Ohroženy jsou především osoby se srdečním onemocněním nebo vysokým krevním tlakem.
Vysoký obsah kofeinu vede k poruchám spánku a někdy i k úzkostným stavům. Po odeznění intoxikace kofeinem se naopak objevuje útlum a apatie, což je nebezpečné pro řidiče a pracovníky v rizikových zaměstnáních. Časté pití energetických nápojů je spojeno s vyšším rizikem zneužívání léků a ilegálních drog.
Vysoký obsah cukru v některých energetických nápojích představuje riziko zvláště pro diabetiky. Energetické nápoje mohou poškozovat zubní sklovinu a sliznice. Důvodem je jejich nízké pH a vysoký obsah cukru.
Až třetina osob v jejich souboru, kteří pili energetické nápoje, uvedla negativní účinky (třes, nervozita, nespavost, bušení srdce, trávicí problémy, bolesti hlavy, bolesti na hrudi a záchvaty). Poměrně časté bylo také kombinování energetických nápojů s nelegálními drogami.
Energetické nápoje nelze považovat za lepší alternativu alkoholických nápojů, protože zvyšují riziko zneužívání alkoholu a závislosti na něm. V kombinaci s alkoholem zhoršují schopnost řízení motorového vozidla ještě více než samotný alkohol. Mají i další vážná rizika.
V tomto smyslu je žádoucí třeba varovat zejména dospívající, jejich rodiče i širší veřejnost.
Zdroj: Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc.
MADIO z.s. poskytuje certifikované programy primární prevence, které zahrnují i problematiku závislosti na návykových látkách a alkoholu.
Zaujal Vás článek? Za sdílení děkujeme :)