Už jste se přistihli s myšlenkami, že se vaši lidé budou flákat, když jim nebudete stát za zády? A víte, že to můžou dělat, i když jim za těmi zády stojíte? Zaměstnanci, při neustálé kontrole, začnou být nešťastní, ztratí motivaci a výkonnost. Není to jen o nich, ale také o vás. Důvěřovat týmu znamená předvídat jeho jednání a věřit ve splnění úkolů. A přitom stačí udělat 3 jednoduché kroky.
Krok 1: Zapomeňte na sledovací kameru
Průzkumy ukazují, že lidé mají úžasnou schopnost vyrovnat se s nízkým očekáváním. Když budete řídit vaši posádku s tím, že všichni jsou flákači, oni se budou velice snažit, aby vám to potvrdili. Jakmile přiberete na palubu základní předpoklad, že řídíte zodpovědné dospělé, i když nemáte loď plnou kamer, přetrhnou se, aby vás o tom přesvědčili. Vaším úkolem tedy není investovat do sledovacího zařízení, ale sednout si, zklidnit hlavu, dívat se do dálky a posilovat myšlenku, že vy jste si tým vybrali dobře.
Důvěřovat týmu znamená respektovat soukromí
I pokud si myslíte, že máte odůvodnění ke sledování zaměstnancovy komunikace, je potřeba dělat to otevřeně. Zapomeňte na špehování, čtení emailů a odposlech telefonátů. Raději si všímejte jejich skutečných výkonnostních problémů a ty posléze se zaměstnancem rozeberte, dejte mu poctivou zpětnou vazbu a čas na odstranění chyb.
V pravidelné zpětné vazbě se zaměřte nejenom na odstranění zjištěných problémů, ale i tomu jak můžete podpořit zaměstnance díky svému naslouchání. Ptejte se jich na jejich nápady. Buďte zvědaví na jejich rady a doporučení. Oceňte je za jejich podněty. Pokud se k nim budete chovat jako k rovnoprávným partnerům nebudete potřebovat sledovací zařízení.
Jak důvěřovat týmu díky komunikaci a upřímnosti
Důvěryhodnost bývá často budována dlouhá léta a pak stačí malinko zalhat a je v troskách. Upřímnost ke svým zaměstnancům je vždy tím nejlepším přístupem. Podpořte jejich aktivitu i žádosti o lepší pracovní nástroje. Dopřejte jim dostatečné informace ohledně řízení organizace. V prostředí, kde jsou zaměstnanci ceněni a kde je lidský a citlivý přístup, se bude každý zaměstnanec snažit ze sebe vydat to nejlepší.
Abyste rozbili vlastní nedůvěru v tým je potřeba začít dělat drobné kroky. Například si srovnat v hlavě, jestli jste zaměstnance dostatečně obeznámili s tím, do jaké míry mají rozhodovat samostatně a kdy mohou převzít osobní iniciativu. Kdy je potřeba vašeho souhlasu k dalšímu kroku a jestli mají dostatek pravomocí k rozhodování.
Vložte název své firmy a váš email. PDF dokument vám na něj dojde obratem. * Nezasíláme spam! Prohlašuji, že údaje, mnou vyplněné, jsou pravdivé a mám zájem o zasílání zpráv od MADIO z.s. Dokument je mi v této podobě nabídnut zdarma. Souhlasím s Prohlášením o ochraně osobních údajů a Obchodními podmínkami: zde. Svůj souhlas mohu kdykoli odvolat.10 nejčastějších chyb při delegování
Krok 2: Ptejte se po termínech
Připouštěli jste si někdy myšlenku, že byste nejraději zakoupili nějaký software na kontrolu monitorů obrazovek? Nebo už jej dokonce máte? Zapomeňte na něj. Velký bratr je pojem, který obchází jako strašák celou naší společností. Má co do činění s otroctvím a zaměstnanci, se kterými je zacházeno jako s otroky, se začnou jako otroci i chovat a cítit.
Začněte důvěřovat týmu a ve chvíli, kdy zadáváte úkol svým zaměstnancům nebo zaměstnanci, formulujte jej co nejjasněji. Dohodněte se s nimi na termínu se vší úctou k jejich času. Dbejte, aby každý člen týmu měl svoji roli a důvěřujte v rozhodnutí každého z nich. Veďte diskusi o tom, jaký termín bude schůdný pro vás, pro tým i pro jednotlivého zaměstnance. Pokud bude úkol splněn vyjádřete uznání a osobně oceňte každého z týmu, kdo se do splnění úkolu zapojili.
Krok 3: Nedělejte z týmu armádu, důvěřovat se dá díky pozitivním změnám
Vzájemná důvěra je důležitá pro atmosféru v týmu. Pocit, že tým bude pracovat nejlíp, když je seřvete, by pro vás měl být tabu. Řev či vztekání by mělo nahradit takzvané usměrňování a důvěra v tým, kterému se lze naučit. Pozitivní podpora a soudržnost při práci je daleko efektivnější než trest. Upřímná a srdečná pochvala, poskytnutá v pravý čas je mocná motivační síla a podpora pro každý tým.
Úspěšní leadeři ví, že důvěra ve schopnosti týmu svým přínosem vysoce převažuje riziko zklamání.
Nezapomeňte, ale že tým tvoří jednotlivci a pokud máte problém s některým členem týmu, projednejte jeho přestupky v soukromí.
Čím větší tlak, tím větší odpor, to už je prostě taková pudová záležitost. Strach, že ztrácíte kontrolu, není příliš racionální. Jakmile o tom budete vědomě přemýšlet a naučíte se tento strach nepřipouštět, ba přímo si poručíte, že nemá ve vaší hlavě místo, máte vyhráno. Protože myšlenka je věc.
Vytvoření ovzduší důvěry
Pro leadera je nutné vytvořit v týmu správné ovzduší důvěry. Komunikujte s členy týmu, zjišťujte jejich cíle, kam směřují v pracovním i soukromém životě. Poznejte jejich motivaci a čím je můžete rozvíjet. Kde je vlastně jejich hnací motor, ten má totiž každý pracovník někde jinde. Jednomu více záleží na penězích a druhý si nad finance více cení slovního uznání od nadřízeného.
Když chcete ukázat, že dokážete důvěřovat svému týmu, nezatajujte podstatné informace, které se týkají firmy, vašeho týmu nebo jeho členů. Jejich názory a rady berte v úvahu při rozhodování a nebojte se nechat členy týmu pracovat samostatně na delegovaných úkolech.
V online členství Tvůrce se můžete věnovat dalším rozvojovým technikám, jak na důvěru v tým vyzrát i z praktického hlediska.
O nic nepřijdete
Videa, články, zajímavosti a mnohé další ze světa leadershipu můžete mít při sobě a vždy aktuálně. Sledujte nás na následujících kanálech, nebo se přímo zapojujte do diskuze a přispějte tak svou dobrou praxí.
- Na Facebooku,
- Pod články na blogu madio.cz/blog,
- Pod videem na Youtube kanále MadioCZ(odběr).