Nestíháte? Bolí vás hlava? Saháte často po platíčku pilulek? Trénování, zdokonalování, prohlubování čehokoliv určitě nikdy nebylo na škodu, ba přímo naopak, po pořádném tréninku přichází teprve ta pravá show. A bez pilulek.
Dokonce ani trénink manažerských dovedností není k zahození. I když si myslíte, že jste zkušený leader, není tak úplně od věci i tohle vaše umění trénovat. Trénink totiž dělá mistry. Je přípravou na to, co mě může potkat. Je reakcí na to, co mě provází a čeho se chci příště vyvarovat. Dokáže vyřešit situace, kdy bychom nejraději sáhli k úplně jiným prostředkům než právě k tréninku.
Často se k tréninku obracíme až v momentě pochybení, které může nastat úplně zbytečně. Třeba v oblasti delegování. Zjistěte, k jakým nejčastějším omylům dochází na pracovišti a čemu je lepší se vyhnout. Stáhněte si PDF zdarma.
10 nejčastějších chyb při delegování
Vložte název své firmy a váš email. PDF dokument vám na něj dojde obratem.
* Nezasíláme spam! Prohlašuji, že údaje, mnou vyplněné, jsou pravdivé a mám zájem o zasílání zpráv od MADIO z.s. Dokument je mi v této podobě nabídnut zdarma. Souhlasím s Prohlášením o ochraně osobních údajů a Obchodními podmínkami: zde. Svůj souhlas mohu kdykoli odvolat.
Čeho tím dosáhnu?
I kdyby vám trénink manažerských dovedností nepřinesl nic nového a objevného, alespoň si zopakujete to, co již dobře víte, utvrdíte se v tom, že to, co děláte, děláte správně. Víme, že vždy je čemu se učit. A to i pokud jste dobrý manažer. I pokud jste skvělý manažer. I pokud si myslíte, že jste ten nejlepší manažer a žádný trénink vám nic nového nedá. Omyl.
Učíme se celý život a je třeba se učit i při výkonu našich profesí. Do učení totiž patří i prozření, že tohle přece už znáte, jen jste na to tak trochu pozapomněli v priorizování činností. Takové prozření přinese stav uklidnění v mysli, jistotu a ta se stane pevnou platformou pro výkon stávajících nebo nových činností.
Říká se mu AHA moment. Dosažení klidného stavu mysli jde tedy i bez antidepresiv či jiných uklidňujících preparátů. Ještě než po těchto prostředcích sáhnete, zastavte se na okamžik (stačí pouhých 5 minut), zklidněte dech a zapátrejte, jestli se kolem vás nenachází někdo, kdo by vám byl v dané situaci dobrým průvodcem či trenérem. Trénink má totiž několik aspektů.
Proč je to pro mne tak důležité?
Možná si říkáte, že to pro vás pořád nemá smysl, manažerování zvládáte bez problémů. Ano, to může být pravda. Jenže víte také, jak si tento stav udržet? Bez chemických pomocníčků? Potíže občas číhají za rohem, vůbec netušíme, že tam jsou, mohou vykouknout kdykoli a pokud nevíme, co s nimi, můžeme se dostat do dosti svízelné situace.
Je lepší být na všechny možné hrozby a nepříjemnosti připraven, a pakliže skutečně vyplavou na povrch, budete lépe vědět, jak s nimi zatočit. Zároveň ve vašem trenérovi, ať už je to mentor, kouč či kdokoliv jiný, získáte tzv. třetí oko, které vám pomůže nahlížet věci z jiných perspektiv.
Na tréninku mi všichni říkali: „Emile, ty jsi blázen.“ Ale když jsem poprvé vyhrál na mistrovství Evropy, tak říkali: „Emile, ty jsi génius.“
– Emil Zátopek
Přidávejte
Nejspíš vás napadne, že jeden malý trénink vás nespasí. Tohle za krátkou chvíli také vyvrátíme. Každý trénink se počítá, každá maličkost, kterou provedete ke zlepšení chodu společnosti, se musí někde odrazit. Je to řetězový efekt. Možná se vám zdají mikrotréninky jako ztráta času. Nejprve absolvujete jeden, potom třeba druhý a pak další. I z malých kamínků můžete postavit hodně silnou hráz.
Tréninky nezaberou mnoho času a mohou mít obrovskou moc. Rozhodně stojí za to je vyzkoušet. Nikdy nevíte, jak silně vám mohou pomoci a usnadnit vaši situaci. Stačí to zkusit.