K čemu slouží kariérové kotvy? Lidé sledují v první řadě své vlastní zájmy. Jestli si přejete, aby vaši pracovníci pracovali – a pracovali rádi, tak aby je to bavilo, spojte síly! Spojte síly ve vašich motivacích. Zjistěte, co vaše lidi baví, motivuje, a to i mimo práci. Jděte společnou cestou. Motivací rozumíme soubor činitelů představujících hnací síly pro určitou činnost. Motivaci lze také vyjádřit jako řetězec reakcí, kdy pocit potřeby vede k touze dosáhnout daného cíle. Výsledkem dosažení cílů je pak uspokojení.
Soubor osobních hodnot, norem, motivů, které vedou k nasměrování kariéry, popsal švýcarský psycholog Edgar H. Schein a nazval je kariérovými kotvami. Na základě svého výzkumu popsal v 70. letech 20. století nejprve pět, posléze osm kariérových kotev. Každá kariérová kotva představuje schopnosti, potřeby, hodnoty a postoje.
Schein popsal tyto kariérové kotvy:
Kariérní kotva – jistota (stabilita)
Lidé s touto kotvou mají potřebu jistého zaměstnání, platu. Vyhledávají firmy s dobrou pověstí a tradicí. Jsou ochotni přizpůsobovat se hodnotám a normám organizace, bývají bez velkých ambicí – jistota je pro ně důležitější. Často jsou vázání také na určité místo, kde se cítí být doma, mají zde přátelé a cítí se bezpečně.
Kariérní kotva – autonomie (nezávislosti)
Tito lidé chtějí být co nejvíce nezávislí. Chtějí si tvořit vlastní pracovní plán i tempo. Lidé mající tendence k neakceptování pravidel a nároků organizace, které vnímají jako příliš svazující. Touží po samostatném podnikání, díky němuž mohou dosáhnout nezávislosti. Při hledání práce se vyhýbají úřadům a velkým výrobním organizacím.
Kariérní kotva – manažerské kompetence
Tato kotva je charakteristická pro lidi, kteří rádi řídí, ovlivňují jiné, za účelem dosažení společného cíle. Tito jedinci usilují o vyšší manažerské funkce, protože dosažení takovéto funkce je pro ně měřítkem úspěchu. Taková funkce jim přináší větší uspokojování než rozvoj odborného potenciálu. Prioritou při rozhodování o své pracovní kariéře je zaměstnání, které poskytuje příležitost postupovat v rámci organizace na vyšší úroveň. Tato kotva je charakteristická pro lidi, kteří rádi řídí, ovlivňují jiné, za účelem dosažení společného cíle. Tito jedinci usilují o vyšší manažerské funkce, protože dosažení takovéto funkce je pro ně měřítkem úspěchu. Taková funkce jim přináší větší uspokojování než rozvoj odborného potenciálu. Prioritou při rozhodování o své pracovní kariéře je zaměstnání, které poskytuje příležitost postupovat v rámci organizace na vyšší úroveň.
V online tréninku Leader in My Self, mimo jiné zjistíte, že pro to být dobrým leaderem není podmínkou mít tuto kariérovou kotvu jako dominantní. S vaší vnitřní motivací, jako vedoucího pracovníka, v tomto tréninku leadershipu, budete rozhodně pracovat.
Kariérní kotva – technicko-funkční kompetence
Lidé s touto kotvou se chtějí uplatňovat a budovat kariéru převážně ve svém oboru. Je pro ně důležitý obsah práce. Kariéru plánují především v rámci své odbornosti. Kariérový postup je možný v rámci své funkční oblasti kompetence – obecná manažerská pozice pro ně není přitažlivá. Možnost zdokonalování dovedností je důležitější než peníze.
Kariérní kotva – kreativita
Tato kariérová kotva podněcuje k vytváření něčeho nového, zisk je až na druhém místě. Tito lidé mají tendenci prosazovat stále nové nápady, zanedbávat „rutinní“ povinnosti, což bývá zdrojem obtíží. Jakmile se jim podaří realizovat návrh – nápadu, ztrácejí zájem a přesouvají se na nový projekt.
10 nejčastějších chyb při delegování
Vložte název své firmy a váš email. PDF dokument vám na něj dojde obratem.
* Nezasíláme spam! Prohlašuji, že údaje, mnou vyplněné, jsou pravdivé a mám zájem o zasílání zpráv od MADIO z.s. Dokument je mi v této podobě nabídnut zdarma. Souhlasím s Prohlášením o ochraně osobních údajů a Obchodními podmínkami: zde. Svůj souhlas mohu kdykoli odvolat.
Kariérní kotva – služba
U této kotvy je potřeba skloubit pracovní činnost s osobními hodnotami. Snaha o vytvoření něčeho prospěšného. Lidé s touto kotvou si hledají taková zaměstnání, která jim umožňují zahrnout do své práce hodnoty, které jsou pro ně více než kvalifikace či talent. Preferují práci, která je v souladu s hodnotami jedince, než s jeho dovednostmi. Více než finanční odměnu preferují možnost povýšení či přesun do pozic s větším vlivem a větší nezávislostí. Chtějí pociťovat, že jejich hodnoty jsou sdíleny i ve vyšším managementu. Při nedostatku podpory přechází tito lidé do „nezávislejších“ profesí.
Kariérní kotva – výzva
Motivací těmto lidem je výzva, heslem je „vyřeším nevyřešitelné“. Chtějí předčít konkurenci, být nejlepší. Je pro ně typické zaměření pouze na jeden cíl – zvítězit. Činnost některých nabývá podobu hledání práce, kde mohou čelit stále více obtížnějším úkolům či problémům. Nepřítomnost testování, soutěže a rozmanitosti ve vykonávané profesi je zdrojem znuděnosti, podráždění. U jedinců s kotvou výzva-soutěž se může projevovat netolerantnost vůči lidem, kteří nemají stejné či podobné ambice.
Kariérní kotva – životní styl
Tato kotva žádá skloubení osobního života s pracovními povinnostmi. Většinou upřednostňují rodinný život. Snahou je integrovat potřeby jednotlivce, rodiny a kariéry, přičemž osobní a rodinné potřeby bývají upřednostňovány před kariérovým růstem. Lidé mající tuto kotvu jako dominantní upřednostňují organizace nabízející pružnou pracovní dobu, práci na částečný úvazek, podporu rodiny.
Kariérové kotvy jako nástroj motivace
U každého jedince převládají jiné kariérové kotvy, tzn. pro každého je motivací něco jiného. A je na vás, poznat dominantní kotvy/u u svých zaměstnanců a dokázal s ní pracovat. V tom, jak vést svůj tým, a hlavně sebe, efektivně, jak zvládat období změn v klidu a vědomě se můžete rozvíjet v online tréninku leadershipu Leader in My Self . Kariérové kotvy nejsou jediným způsobem, jak přemýšlet nad motivací svých kolegů i vlastní, více v Leader in My Self.