Určitě se vám někdy stalo, že jste nedostali odpověď na svou otázku, nebo vám dotyčný odpověděl na něco jiného, než na co jste se ptali. Jak se tedy ptát, abychom dostali uspokojivou odpověď?
Psycholog V. Snětkov popisuje: „Dobrá otázka je taková otázka, která vytváří široký prostor pro možné alternativy.“ Také udává několik funkcí, které otázky mohou plnit. Mezi ně patří získání nových informací, osvětlení již známého faktu, změna tématu hovoru, inspirace ke správné odpovědi, projevení vlastního názoru nebo hodnocení nějaké situace.
„Jest lépe klást některé otázky, než znát všechny odpovědi.”
James Thurber
Nechte prostor pro zodpovězení
Často máme tendence si sami a dopředu odpovědět na otázku. Jenomže si tak vytváříme domněnky a předsudky, a pak je někdy o to složitější dostat správnou odpověď. Ponechejte protistraně čas pro odpověď a nevnucujte jí svůj názor.
Vyhněte se slovíčku „proč“
„Proč jsi to neudělal?“ Taky vás láká odpovědět prostě proto? Taková otázka, i když nemusí být tak myšlena, vyznívá útočně. Na stejnou otázku se můžeme zeptat i takto a výsledek vyzní daleko lépe: „Co potřebuješ k tomu, abys to dokončil?“ Slovíčkem „proč“ naladíte spíše nepřátelskou atmosféru a dotyčný bude mít tendence se obhajovat, proto se snažte větu raději přeformulovat.
Aby nehoustla atmosféra na pracovišti, je dobré vyhnout se i těmto 10 nejčastějším chybám při delegování. Stáhněte si je zdarma.
10 nejčastějších chyb při delegování
Vložte název své firmy a váš email. PDF dokument vám na něj dojde obratem.
* Nezasíláme spam! Prohlašuji, že údaje, mnou vyplněné, jsou pravdivé a mám zájem o zasílání zpráv od MADIO z.s. Dokument je mi v této podobě nabídnut zdarma. Souhlasím s Prohlášením o ochraně osobních údajů a Obchodními podmínkami: zde. Svůj souhlas mohu kdykoli odvolat.
Volte správně otevřené a uzavřené otázky
Je dobré vědět, kdy je lepší použít otevřenou a kdy uzavřenou otázku. Uzavřená otázka se dá použít, pokud chcete zbrzdit mluvícího partnera, chcete si potvrdit porozumění, či chcete manipulovat k odpovědi („Vezmeš mě s sebou, že?“) – což se nedoporučuje. Otevřenou otázku naopak použijte, pokud žádáte konkrétnější informaci či pokud chcete povzbudit nemluvného partnera.
Pokládejte otázky jednotlivě
Při kladení otázek je vhodnější vyhýbat se vícenásobným otázkám (tázaný si nemusí zapamatovat celou škálu otázek a odpoví pouze na část) a také vyhýbat se situaci, kdy je položeno více otázek rychle za sebou, kde není čas na rozmyšlení odpovědi. Působí to pak jako policejní výslech.
Pamatujte, že odpovědnost za výsledek dotazování nesou obě strany. Tazatel by si měl posloupnost otázek předem dobře promyslet a seřadit a dotazovaný by měl dbát na to, aby jeho odpovědi byly jasné, srozumitelné, pravdivé a k věci. Podporu a možnost trénovat si komunikační dovednosti získáte v kameni Komunikace v online členství Tvůrce, staňte se členem ještě dnes.