Blog: LeaderInMySelf

Jak vést tým ke změně

Změna. Tento pojem je u mnoha lidí velice obávaný. Ale proč tomu vlastně tak je? Opravdu je nutné se změn bát? Nemohou nám v životě sloužit ke zlepšení?

Vedete tým a chcete něco změnit? Nevíte, odkud začít? Důležité je umět pracovat a vést tým tak, aby nám změny byly nápomocny. Každá mince má dvě strany a každá změna má svou stinnou i slunnou stránku. Vždy záleží na úhlu pohledu. Chceme přece dosáhnout našich cílů! Bát se změn by bylo pošetilé, nikdy bychom se nedozvěděli, jak velké mezery a nedostatky jsme měli, pokud bychom se báli cokoli změnit a zdokonalit.

Co chceme změnit

Každá změna, ať už se jedná o změnu pracovní nebo v soukromém životě, vychází z nás, z našeho nitra. Právě se nacházíme v bodě, kdy jsme si uvědomili, že se nám možná nedaří podle našich představ a že je potřeba něco změnit, abychom dosáhli lepšího, efektivnějšího a přínosnějšího výsledku naší práce. Jenže co je to, co chceme změnit? Je nutné v rozhodování zohlednit jednak výsledek změny a jednak jednotlivé kroky, které ke kýženému výsledku povedou. To je podstatný rozdíl. Stanovme si tedy na začátku to, jak to bude ideálně vypadat po dosažení změny. 

             Otevřete se změnám, ale neztrácejte své vlastní hodnoty.“
- Dalajláma

Nejsem tu sám

Začátek máme za sebou. Víme, co je potřeba změnit. Ovšem k tomu, abychom změnu zvládli zrealizovat, nám už nestačí naše vlastní osoba a vůle. Je tu hlavně náš tým. Díky němu bychom v ideálním případě měli dosáhnout požadovaného cíle. Vést tým ke změně není nejjednodušší úkol pro žádného leadra, ale zároveň to není úkol nemožný a každý správný vedoucí by se tohoto úkolu měl zhostit, jak nejlépe dovede, a přijmout ho jako výzvu. Nejprve by měl začít hledat lidské zdroje ve svém týmu, tedy správné lidi, kteří mu se změnami pomůžou, rychle naskočí na stejnou vlnu a stanou se spolutahouny. Prostě vsaďte na správné koně. Zároveň si dobře rozmyslete, s čím konkrétním vám dotyčný pomůže. Rozvrhněte si, co komu budete delegovat, kdo za co bude zodpovídat. Nezapomeňte si vše dobře zaznamenat, nechat si to také uležet a korigovat původní představy. Právě v plánech na delegování činností může dojít k zásadním chybám.  

10 NEJČASTĚJŠÍCH CHYB PŘI DELEGOVÁNÍ

Mám zájem získávat novinky z MADIO z.s. a jako první novinku chci 10 chyb v delegování.

 
 

MADIO - 10 nejčastějších chyb při delegování

Odhodlání, pevná vůle, vyšší cíle

Existují změny chtěné, změny nežádané, změny k dobrému, změny k horšímu, změny očekávané i změny nepředvídatelné. My se teď věnujeme změnám žádaným, očekávaným, dobře promyšleným a vedoucím k dobrému. Ale i v průběhu plánovaným změn a procesu, který k této změně vede, může docházet k nepředvítalným změnám právě v tomto procesu. Umění vést svůj tým spočívá také v tom, že jej svým osobním příkladem naučíte vytěžit z každé příležitosti, která se naskytne, co nejvíce. Třeba jen tím, že jej oceníte za to, že tak dobře ve společné cestě ke chtěnému cíli čelí nepředvídaným změnám. Oceňte prostě jejich operativnost a chuť v procesu nadále pokračovat. Buďte odhodlaní, psychicky připravení právě i na nepředvídané změny. Buďte trpěliví, nezapomínejte, že jednáte s lidmi, mějte přiměřené nároky, požadavky, veďte tým srozumitelnou a pro obě strany přijatelnou cestou. Buďte tím nejlepším leadrem, jakého kdy vaše společnost měla. Plného odhodlání, pevné vůle a snahy o dosahování co možná nejvyšších cílů. A hlavně takového, který se nebojí změn a ví, jak si s nimi poradit.

Zaujal Vás článek? Za sdílení děkujeme :)

Stavte se k nám na kávu

Zajímá vás možnost členství? Připravíme výbornou kávu, určitě vám bude chutnat. Chvíle bez starostí a v klidu se v každodenním pracovním shonu bude jistě hodit. Pobavíme se například o možnostech, jak o takové chvíle nepřicházet a zároveň neztrácet vliv na výsledky ve firmě. Těšíme se na vás ve Zlíně v tréninkovém centru pro leadery MADIO.

Nechejte na sebe kontakt a domluvíme se, kdy na vás budeme čekat.

Jak se díváme na svět

O MADIU
Vize MADIO
Tým
Kariéra

Kontakt

MADIO z.s.

Kvítková 3687
Zlín 760 01

Tel. +420 790 419 941, +420 577 775 522

E-mail: asistent@madio.cz