Blog: Info z prevence

Třídnické hodiny. Smysl?

Proboha, proč? Takto by mohl nadpis pokračovat a jistě by šlo přidat spoustu dalších často kladených otázek, které pokládají někteří třídní učitelé. Pojďme na ně najít odpovědi.

MADIO - Třídnické hodiny. Smysl?, Foto: ilustrtivní fotografie

Prostor být slyšet

Představte si, že chcete svým žákům sdělit něco pro vás důležitého. Něco, kdy si přejete, aby vás všichni slyšeli. Asi nic složitého. Prakticky kdykoli vstoupíte před třídu. Utišíte si třídu a začnete mluvit. A teď stejná situace naopak. Představte si, že jste žákem čtvrté třídy a chcete třídě sdělit něco pro vás důležitého. Předstoupíte před třídu (máte-li dostatečné sebevědomí uvědomělého čtvrťáka) a snažíte se sdělit své. A zde je problém – nikdo vás neslyší. Když slyší, tak neposlouchá.

Smysluplná třídnická hodina je prostorem, kde dáte žákům prostor něco sdělit. Nejen vám, ale také svým spolužákům. Díky takové třídnické hodině je možné si mezi žáky vyříkat spoustu křivd, nemilovaných přezdívek a dalších zárodků možných vztahových problémů. Dejte svým žákům prostor být slyšet.

Prostor pro poznání své třídy

Nová třída. Dostala jste nové šesťáky. Z prvního stupně vám sdělili, že Alenka je dobrá na matiku a hlavně bacha na Pepička, ten je moc ukecaný. Tak díky. To toho víte.

Využijte třídnické hodiny k vlastnímu pozorování třídy. Dejte možnost třídě se projevit tak, jak jí je „přirozené“ a toto pozorování pak využijte v přístupu, který aplikujete ve výuce, komunikaci s rodiči, nebo v domluvě s vašimi kolegy. Ukázaná platí a třídnická hodina je výborný prostor, kde se třída může ukázat.

Připravená třídnická hodina pro vás

Vložte název své školy a váš email pro vstup k připravené hodině.

 

Prostor pro předcházení problémům

Třídu už znáte. Proč v třídnických hodinách pokračovat, nebo je zavádět? Situace z mnoha manželství, kde partnerům navzájem na sobě vadí nějaká ta drobnost. Drobnost? Ano, něco co je pro ostatní drobnost, ale vám to strašně vadí. Víc a víc. Když mi něco vadí, tak řeknu, ne? Proč to v mnoha takových vztazích pak končí rozvodem? Možná proto, že si to neřekli.

Ve třídnické hodině dáváte skupině prostor si vyříkat i drobná příkoří, nastavit pravidla pro vzájemné vycházení mezi žáky. Zastavit problém dříve, než opravdu vznikne.

Prostor pro řešení problémů

Klasika, kromě řešení omluvenek a školních výletů je to nejčastější využívání třídnických hodin. Někdy je to taky jediný důvod, proč se koná.

To však není dobře. Třída si pak spojuje třídnickou hodinu jen s řešením problémů. Smysluplná třídnická hodina je místo, kde by se třída měla cítit dobře. Ideálně se na ni těšit. Prostor, kde se žáci mohou vzájemně oceňovat a všímat si svých úspěchů. Pokud k nějakým problémům dojde, můžete na nich pak stavět.

Pokud je třídnická hodina jen pro řešení problémů, je takový čas ekvivalentem „pozvání na kobereček“. Na takové setkání se pak netěší děti, ani vy.

Prostor pro oceňování

Když se nepochválíte sami, nikdo vás nepochválí. Opravdu? Dejte třídě prostor si všímat v čem je dobrá, co se jí daří. Dejte žákům ochutnat úspěch. Ne uměle, jde jen o focus. Uvidíte, že si třída třeba všimne i vašich dovedností. Taková třídnická hodina může být velmi příjemným časem.

Smysluplná třídnická hodina

Připravili jsme pro vás Tipy do třídnických hodin, které můžete využívat v celé škole. Každých čtrnáct dní dostanete náměty a určité metodické poznámky, jak takovou hodinu pořádat.

Možná vás bude ještě zajímat: Tipy do třídnických hodin

Zaujal Vás článek? Za sdílení děkujeme :)
Stavte se k nám na kávu

Zajímá vás možnost členství? Připravíme výbornou kávu, určitě vám bude chutnat. Chvíle bez starostí a v klidu se v každodenním pracovním shonu bude jistě hodit. Pobavíme se například o možnostech, jak o takové chvíle nepřicházet a zároveň neztrácet vliv na výsledky ve firmě. Těšíme se na vás ve Zlíně v tréninkovém centru pro leadery MADIO.

Nechejte na sebe kontakt a domluvíme se, kdy na vás budeme čekat.

Jak se díváme na svět

O MADIU
Vize MADIO
Tým
Kariéra

Kontakt

MADIO z.s.

Kvítková 3687
Zlín 760 01

Tel. +420 790 419 941, +420 577 775 522

E-mail: asistent@madio.cz